۱۴۰۲ چهاردهم خرداد
| نقشه سایت| پست الکترونیک| عضویت / ورود اعضاء
 
نقش شوراها در توسعه شهرها

 

نقش شوراها در توسعه شهرها

در ايران شوراها يك نهاد منتخب مدني است كه به عنوان دولت كوچك محلي كه مي تواند مشكلات و توقعات مردم را به مديريت اجرايي منتقل كند و با تاثير گذاري در برنامه ريزيها و سياست گذاري ها به گونه اي حركت كند كه طرح هايي كه در پايان بوسيله دولت ابلاغ مي شود، مطابق با خواسته ها و تصميم مردم باشد، داراي اهميت است .

از طرفي ديگر شوراها براساس نقش قانوني و مردمي كه دارند مي توانند براساس شرح وظايف خود و همچنين با توجه به گذشت سه دوره از كار اجرايي خود منشا تحولات اساسي وپايدار در شهر شوند.

اهميت و نقش شوراها در ساختارهاي اجتماعي بويژه در مسائل فرهنگي، سياسي و اقتصادي با توجه به تاكيدي كه در منابع اسلامي (قرآن و سنت ) از يك سو و ملاحظه آن در قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران از سوي ديگر و كارآمدي آن در نهادهاي اجتماعي بر كسي پوشيده نيست.

استفاده از سيستم مديريتي و نظارت دقيق در برنامه ريزي شهري مي تواند راه گشاي بسياري از مسائل موجود در اين عرصه باشد.

شوراها به عنوان يك نهاد نوپا با هدف سازماندهي و برنامه ريزي، نظارت و بالابردن سطح كيفي و كمي در زمينه هاي اجتماعي، فرهنگي و  سياسي و ارتقا آنها و بهره وري با هزينه كمتر پا به عرصه وجود نهاده است. البته بهبود اين روند به صورت مطلوب وقتي مي تواند مثمر ثمر واقع شود كه شوراها علاوه بر اتكا به قوانين موجود، در امر توسعه شهري و مديريت بهينه و ارتباط تنگاتنگ با بافتهاي مختلف شهر، در رفع موانع و مشكلات موجود در عرصه هاي مختلف شهري بكوشند.

بررسي مشكلات و موانع موجود در عرصه هاي مختلف شهري از طرف شوراها كه بعنوان سيستم مديريتي ( تا حدود ) و نظارت بر كارآمد بودن امور اجرايي (شهرداري ها ) مي تواند زمينه هاي توسعه شهري به لحاظ ساختار فيزيكي و غير فيزيكي شهرها را بهبود بخشد.

شوراها و شهرداري ها بايد يك شناخت كلي از منطقه خود داشته باشند، يعني مبناي برنامه توسعه اي، شناخت است. پس مسئولان بايد يك شناخت دقيق از قابليت هاي طبيعي، بناهاي تاريخي، مكانهاي فرهنگي و ويژگي هاي منحصر به فرد منطقه از ساير لحاظ داشته باشند. پس بايد منبع مالي به آن اختصاص داده شود.

مشورت با مردم در مسائل مختلف زندگي و جامعه باعث رسيدن به راحل هاي بهتر ودقيق تر و جلوگيري از اشتباهات مي باشد. مردم در جريان زندگي اجتماعي خود فرصت هاي زيادي براي پيدا كردن راه حل هاي مختلف درحل مسائل مي يابند و اطلاعات گرانبهايي را از كارهاي اجتماعي وامور مختلف زندگي بدست مي آورند كه مجموعه اين اطلاعات و راه حلهاي مختلف و تجربياتي است كه ديگران در طول زندگي خود بدست مي آورند.

اسلام توجه مسوولان و دست اندركان حكومت اسلامي را برخورد صحيح و اصولي با نظرها و پيشنهادهاي مختلف مردم جلب مي كند و از آنها مي خواهد كه در اين برخورد آراء و همفكري با ديگران، داراي سعه صدر و نرمش باشند و نسبت به سليقه و نظرهاي مخالف تحمل و بردباري به خرج دهند، از هرگونه خود رايي و مطلق گرايي پرهيز نمايند و تصميم هاي مهم را با همفكري و تبادل انديشه و مشورت با صاحبان نظر اتخاذ نمايند.

نهاد شورا با آن درجه از اهميت عقلى و اسلامى و اين ميزان از تأكيد قانون اساسى بر نقش و ضرورت آن در اداره امور جامعه به دلايل مختلف در 20 سال اول پس از پيروزى انقلاب چندان مورد توجه قرار نداشت به طورى كه اولين انتخابات رسمى شوراها در چارچوب اجراى قانون اساسى در هفتم اسفند سال 1377با حضور پرشور مردم در پاي صندوقهاي راي برگزار شد تا حقوق شهروندان از طريق تشكل هاي "پارلمان هاي محلي" محقق شود.

اكنون پس از گذشت حدود چند سال از آغاز به كار شوراها هنوز ادبيات كار شورايي معناي حقيقي به خود نگرفته است. آنچه بسيار مورد توجه است، شوراهاي شهر و روستا بايد در فرايندشناسي توسعه اقتصادي و اجتماعي جايگاه خود را بيابند و در ذيل مباحث توسعه تشريح شوند. همين فقدان تئوري و عدم انسجام و اجماع در خصوص جايگاه شوراهاست كه به اظهار نظرهاي متفاوت و گاه متناقض دامن مي زند و اين نهاد مردمي و مهم را بر خلاف فلسفه وجودي خود به سليقه دولت وابسته مي سازد.

شورا نهادي است كه به لحاظ ماهيت خود بايد نزديك ترين ارتباط را با مردم داشته باشد. بنابراين اعضاي شوراها بايد خوش برخورد و اجتماعي، صبور، اهل تامل و تحمل، صادق، آشنا به فرهنگ و پيشينه شهر و خوش فكر و خلاق باشند.

بنابراين درحالي كه شورا نهادي است كه با تجميع نظرات كارشناسي اداره مي شود اما بايد وجه اجتماعي قوي نيز داشته باشد. اين وجه تنها در صورتي تقويت مي شود كه اعضاي شورا انسان هايي مسئوليت پذير باشند.

يكي از سخت‌ترين گلوگاه‌ها و گردنه‌هاي اعضاي شوراهاي اسلامي شهر و روستا را، انتخاب شهردار مي باشد و شهردار بايد بر اساس ويژگي‌هاي خاصي انتخاب شود و داراي برنامه‌ها و اهداف مشخصي باشد كه هر كدام از آنها مي‌تواند سرشاخه اصلي ده‌ها برنامه‌ ديگر باشد.

در كشور ما انتخابات به طور كلي اعم از رياست جمهوري، مجلس شوراي اسلامي و شوراها در خارج از يك نظام مبادله ميان مشتري (مردم) و فروشنده (رأي گيرنده) تعريف شده و لذا تأكيد اصلي به جاي ارزيابي چگونگي تأمين مالي وعده‌هاي انتخاباتي، بر ويژگي‌هاي فردي منتخبين از قبيل امانتداري، ساده زيستي، مردمداري و ساير موارد مشابه از يك طرف و جديت و درجه اطمينان از تلاش براي ارايه خدمت بي‌دريغ از طرف ديگر است.

نقش شوراها در توسعه شهرها 1393/06/02
3388
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری دماوند می باشد
Powered by DorsaPortal