۱۴۰۲ چهاردهم خرداد
| نقشه سایت| پست الکترونیک| عضویت / ورود اعضاء
 
حفظ فضاي سبز، بهبود كيفيت زندگي

 حفظ فضاي سبز، بهبود كيفيت زندگي

بالاترين هدف توسعه و مديريت شهري، بهبود كيفيت زندگي شهروندان است. حال آنكه كيفيت زندگي مفهومي چندبعدي است و جنبه هاي مختلفي را در برمي گيرد. به طور كلي كيفيت زندگي شامل مسائل مادي و غيرمادي است.

از بعد مادي، كيفيت زندگي نه تنها مقوله هايي چون استانداردهاي زندگي، امكانات زيربنايي، توليد اقتصادي، اشتغال، قانون و مانند اينها را در بر مي گيرد بلكه مواردي چون سلامتي، سرگرمي، اوقات فراغت، فرهنگ و هنر و مانند اينها نيز در همين مقوله مي گنجد.

در بعد مفاهيم غيرمادي، كيفيت زندگي شامل تجارب و دريافت هاي شخصي بوده و بيشتر در افراد و بازخوردهاي آنها با توجه به زندگي واقعي شان معنا مي گيرد.

يكي از مهم ترين عوامل پايداري حيات طبيعي و انساني در شهر نشيني كه نقش مهمي در افزايش كيفيت زندگي افراد نيز دارد، فضاي سبز و پارك هاي شهري است كه اگر به صورت صحيح برنامه ريزي شوند، در سالمسازي جسم و روح انسان، موثر است.

اين فضاها به موازات رشد و متراكم شدن نواحي شهري در جوامع مختلف مورد توجه قرار گرفته اند چراكه فضاي سبز مي تواند به آرامش و جوان سازي مردم كمك كند.

گذشته از مزاياي اجتماعي و فيزيولوژيكي، مي تواند مزاياي اقتصادي را نيز، چه براي مديران شهري و چه براي شهروندان فراهم سازد. به عنوان مثال، پالايش هوا كه درختان انجام مي دهند، مي تواند منجر به كم شدن هزينه هاي كاهش آلودگي و ميزان آن گردد.

به علاوه، ارزش هاي زيبايي شناختي، تاريخي و تفرجي پارك هاي شهري باعث افزايش جذابيت شهر و ارزش گردشگري خواهد شد زيرا انسان در هر شرايطي، روزانه به چند ساعت سكوت و آرامش نياز دارد.

اين نياز با فشردگي جمعيت در محل مسكوني و زندگي آپارتمان نشيني بيشتر احساس مي شود و بدين ترتيب از اين ديدگاه نيز فضاهاي سبز شهري كه انسان در آنها بتواند دست كم روزانه ساعتي را در آرامش و دور از هياهو بگذراند، به صورت ضرورت واقعي در زندگي شهرنشينان خودنمايي مي كند.

آنچه در اين ميان مورد توجه مي باشد، حفاظت از بوستان ها و پارك هاي شهري است كه نقش شهروندان در نگهداري از اين مكان هاي تفريحي با توجه به نياز خويش در افزايش كيفيت زندگي آدمي، بسيار موثر است.

حفظ فضاي سبز، بهبود كيفيت زندگي 1393/06/02
3267
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری دماوند می باشد
Powered by DorsaPortal