۱۴۰۲ ششم مهر
| نقشه سایت| پست الکترونیک| عضویت / ورود اعضاء
 
آپارتمان چارديواري اختياري نيست

 

آپارتمان چارديواري اختياري نيست

 

 

آپارتمان، نه خانه اي روستايي است كه بشود در حياطش مرغ و خروس و گوسفند نگه داشت و نه آن چارديواري سندخورده به نام يك شخص كه در آن يك نفر همه كاره باشد.

آپارتمان يك ساختمان چندطبقه است كه انگار چند خانه را روي هم چيده اند و مردم رو به آسمان بالا رفته اند چون زمين در شهرها آنقدر با ارزش شده كه صرف آپارتمان سازي در آنها بيشتر از خانه سازي است.

ساكنان يك آپارتمان مثل يك خانواده اند، آنها مي توانند با هم خيلي خوب كنار بيايند و فضاي زندگي را دوست داشتني كنند يا برعكس آنقدر به جان هم بيفتند و براي هم دردسر درست كنند كه زندگي را همچون كابوسي مشترك براي هم درآورند.

در آپارتمان ها همه جور آدمي پيدا مي شود؛ از آدم هاي منضبط و اهل همكاري تا آدم هاي خنثي و بي اعتنا و البته آدم هاي مشكل ساز و سنگ انداز.

برخي آپارتمان ها از روز اول بر مبناي نظم بنا شده و برخي ديگر از همان ابتدا خشت اولش را كج گذاشته اند و ساكنان آن طوري كنار هم چيده شده اند كه ساختمان تا روزي كه پابرجاست روي آرامش و نظم را نمي بيند.

از اين قبيل آپارتمان ها در تمامي نقاط شهر با انواع فرهنگ ها و آداب و رسوم ها ديده مي شود كه انتظار مي رود مشكلي ميانشان به وجود نيايد ولي باز هم احتمال به مخمصه افتادن آپارتمان نشين ها وجود دارد.

شايد بتوان آپارتمان نشيني را مقياس كوچكي از يك كشور يا شهر در نظر گرفت كه وضع قوانين و مقررات در ايجاد نظم و هماهنگي در آن نقش بسيار مهم و اساسي را ايفا مي كند. اگر براي اداره شهر يا كشور نياز به حضور مدير يا مديراني در رأس امور است، اداره آپارتمان نيز نيازمند حضور مدير يا مديراني از داخل خود مجموعه است تا بتوانند قوانين و مقرراتي را براي اداره، كنترل و حتي هماهنگ كردن خانواده هاي ساكن در آپارتمان وضع كنند و به اجرا درآورند كه اين مهم در آيين نامه اجرايي قانون آپارتمان وضع شده است.

با اين حال ديگر دوره سكونت در خانه هاي وسيع و باغ هاي بزرگ گذشته و ضرورت هاي زندگي شهرنشيني و تمركز امكانات و منابع ما را وادار كرده است تا در محيطي تنگ و فشرده زندگي كنيم.

پس طبيعي است كه هرچه مكان هاي زندگي انسان ها فشرده تر شود، خواسته هاي شخصي بيشتر با هم برخورد مي كند. در اين شرايط افراد براي برخورداري از يك زندگي آرام، ناگزيرند از برخي آزادي هاي خود صرف نظر كرده و در ازاي حقوقي كه پيدا مي كنند، تكاليفي در مقابل يكديگر بپذيرند. نكته اي كه شايد از زير چشم بسياري از آپارتمان نشين ها دور مانده است.

 

آپارتمان چارديواري اختياري نيست 1393/06/02
3327
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری دماوند می باشد
Powered by DorsaPortal