۱۳۹۹ ششم بهمن
| نقشه سایت| پست الکترونیک| عضویت / ورود اعضاء
 
گذری بر حمام تاریخی محله درویش شهر دماوند که به موزه تبدیل می شود

 

 
حمام تاریخی محله درویش شهر دماوند یکی از حمام های تاریخی شهرستان است که با هدف حفاظت از آثار تاریخی و توسعه بخش فرهنگی شهر، به موزه تبدیل خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی شهرداری دماوند، حمام تاریخی محله درویش دماوند در مسیر فرهنگی شهر دماوند که از امامزاده عبدالله آغاز و به مسجد جامع شهر منتهی می شود قرار گرفته و مربوط به 400 سال پیش است.

بنای حمام مستطیل شکل بوده و در جهت شمال به جنوب احداث شده است که در گذشته تنها مختص به آقایان بود ولی بعد از گذشت سالها، به دو بخش زنانه و مردانه تقسیم شد. این حمام در زمان احداث شامل بخش هایی همچون رختکن، گرمخانه، خزینه و بخش نظارت بود که بعد از تقسیم شدن حمام به دو بخش زنانه و مردانه، از حالت خزینه به حالت دوشی تغییر کرد.

عمده حمام های تاریخی از آجر ساخته می شود ولی این بنا را می توان از جمله حمام های تاریخی کشور دانست که از سنگ ساخته شده که ابتدا در دوره قاچار و بعد از آن در پهلوی اول تغییر و مرمت شد.

مصالح احداث شده در این مکان از سنگ لاشه و ملات گچ و ساروج بوده که در ابتدا سطح داخلی آن با ملات آهک اندوده شده است تا به دلیل مرطوب بودن فضا، مشکلی برای بنا ایجاد نشود.

قوس های گنبدی و طاق و تویزه های بنا جناغی احداث شده و دارای توازن و ایستایی بسیار خوبی است و علت آنکه این حمام در زیرزمین احداث شده، به دلیل تامین آب حمام و دسترسی به آب چشمه بوده است.

عباس صفری، شهردار دماوند درخصوص اقدامات صورت گرفته و در دستور کار شهرداری جهت مرمت این بنای تاریخی اظهار داشت: حمام تاریخی شهر دماوند در سال 84 با توجه به اعتبار تخصیص یافته به میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان مورد مرمت قرار گرفت که به دلیل کمبود بودجه، مرمت قسمت هایی از حمام رها شد.

وی ادامه داد: با توجه به اهمیت این مکان و حفظ و نگهداری آثار تاریخی شهر، شهرداری دماوند طی دو سال اخیر مرمت این بنا را در دستور کار قرار داد.

شهردار دماوند خاطرنشان کرد: هم اکنون با انتخاب پیمانکار مرمت سقف، ستون ها، دیوارها و کف در فاز نخست در دستور کار قرار گرفته که با توجه به اینکه در نظر است از این مکان جهت فعالیت های فرهنگی و هنری همچون موزه، نمایشگاه، تئاتر و .. استفاده شود، مصالح مورد استفاده در این پروژه از گچ ضدآب است.

صفری با اشاره به اینکه پیش بینی می شود این پروژه در فاز نخست تا ابتدای پاییز به اتمام برسد، گفت: برآورد اولیه اجرای این پروژه در فاز نخست 700 میلیون تومان است که فاز دوم آن شامل سیستم گرمایشی و سرمایشی، روشنایی و همچنین تجهیز مکان در مرحله بعد انجام می شود.

این مقام مسئول مجموع اعتبار پیش بینی شده برای اجرای این پروژه را بیش از یک میلیارد تومان و مساحت فضای مورد مرمت را 350 مترمربع اعلام کرد و افزود: شهرداری دماوند در راستای حفاظت و صیانت از آثار تاریخی و گردشگری، همواره پیشگام بوده و گام های موثری نیز برداشته است.

گذری بر حمام تاریخی محله درویش شهر دماوند که به موزه تبدیل می شود 1399/03/13
449
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری دماوند می باشد
Powered by DorsaPortal