۱۳۹۸ دوم اسفند
| نقشه سایت| پست الکترونیک| عضویت / ورود اعضاء
 
آتش نشانان شهر دماوند تجلیل شدند

 

 
 
همزمان با هفتم مهر، روز آتش نشانی و ایمنی، طی آیینی از 16 آتش نشان شهر دماوند با حضور شهردار، اعضای شورای اسلامی شهر دماوند و دیگر مسئولان دوایر شهرداری تجلیل شد.

عباس صفری، شهردار دماوند دوشنبه شب در مراسم تجلیل از آتش نشانان شهر دماوند ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای آتش نشان با اشاره به اینکه حوزه آتش نشانی از جمله مشاغل سخت و حساس است، اظهار داشت: در هر ماموریت یک آتش نشان را 11 خطر تهدید می کند و استرس وارده به فرد آتش نشان بسیار بالا است.

وی با بیان اینکه با وجود این میزان خطر، لازم است یک آتش نشان مهارت کافی و لازم را داشته باشد، خاطرنشان کرد: فردی که لباس آتش نشانی بر تن می کند باید بتواند فرهنگ آتش نشانی را نیز تقویت و محقق سازد.

صفری با تاکید براینکه حفظ جان و مال مردم از اهمیت بالایی برخوردار است، ادامه داد: کسب مهارت های لازم برای ورود به حوادث بزرگ، مکان های وسیع و تربیت نیروهای توانمند در این حرفه ضروری است.

این مقام مسئول با بیان اینکه در کنار توجه به حرفه آتش نشانی، اهمیت به بحث ایمنی و پیشگیری از هرگونه حادثه نیز باید در اولویت قرار گیرد، گفت: شهروندان می توانند با کسب آموزش های لازم از هرگونه حادثه خطرساز جلوگیری کنند تا علاوه بر حفاظت از جان و مال خویش، محیط زیست نیز در امان باشد.

شهردار دماوند در خصوص طولانی بودن مسافت ایستگاه اصلی آتش نشانی به آخرین محدوده مدیریت شهری دماوند برای ارائه خدمات نیز گفت: این مهم نیز با توسعه ایستگاه مرکزی و تکمیل ایستگاه منطقه مشاء مرتفع خواهد شد و لازم است یک ایستگاه جدید نیز در محدوده جنوبی شهر دماوند پیش بینی شود؛ شهرداری نیز جهت تجهیز ایستگاه ها حمایت لازم را خواهد کرد.

 
 

** انجام 210 ماموریت توسط آتش‌نشانی دماوند طی یکسال گذشته

همچنین سرپرست واحد آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری دماوند در این آیین با بیان اینکه واحد آتش‌نشانی شهر دماوند علاوه بر دماوند، مأموریت و پوشش ایمنی تمام حوادث و سوانح را در سطح شهرستان انجام می دهد، اظهار داشت: طی یک سال اخیر 210 ماموریت توسط آتش نشانی دماوند در سطح شهرستان به انجام شده است.

ابوطالب عرب نوکنده به عمده مشکلات این واحد اشاره کرد و گفت: شهر دماوند به دلیل وسعت و گستردگی مناطق مسکونی، نیازمند افزایش ایستگاه های آتش نشانی است چرا که در هر یک دقیقه 5 متر آتش پیشروی می کند و با توجه به اینکه ایستگاه مرکزی شهر با آخرین نقطه محدوده شهری، 23 دقیقه فاصله دارد، همین امر خدمات رسانی را با کندی مواجه می کند.

این مسئول ادامه داد: کمبود نیرو، نبود امکانات کافی همچون خودروی بالابر برای ساختمان های بلند، خودروی نجات، تجهیزات ارتباطی و اطفایی و عدم حضور بموقع نیروهای خدمات رسان و انتظامی در محل وقوع حادثه را از دیگر مشکلات و مطالبات این واحد امدادی دانست.

همچنین محمد علیپور، جانشین مسئول آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری دماوند با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون 186 مورد عملیات امدادی توسط این نهاد صورت گرفته است، گفت: 8 مورد حریق ساختمان، 7 مورد حریق خودرو، 30 مورد حریق باغات، 35 مورد حریق مزارع و مراتع، 6 مورد حادثه انگشتری و 20 مورد حریق بوستان و پارک جنگلی پوشش داده‌شده است.

این مسئول اضافه کرد: 10 مورد محبوس شدن افراد در منازل، 12 مورد محبوس شدن در آسانسور ساختمان‌های بلند، 6 مورد مزاحمت حیوانات موذی، 16 مورد عملیات نجات، آوار و سقوط در چاه و ارتفاع، 8 مورد عملیات خارج از حوزه و 8 مورد تصادفات و امداد جاده‌ ای نیز انجام شده است.

وی ادامه داد: تنها وظیفه اصلی واحدها و سازمان‌های آتش‌نشانی کنترل، مدیریت حریق و حوادث نیست بلکه 14 مأموریت و وظیفه ذاتی بر عهده آنان است که در طول ساعات شبانه‌روز صورت می‌گیرد.

جانشین مسئول آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری دماوند اظهار داشت: علاوه بر این فعالیت ها همکاری با نهادهایی از جمله منابع طبیعی، بخشداری، دهیاری‌ها در اطفاء حریق باغات و مزارعی که قابل‌کنترل از طریق دهیاری‌ها به دلیل امکانات محدود نبوده، صورت گرفت.

 
 
 
 
آتش نشانان شهر دماوند تجلیل شدند 1398/07/08
30
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری دماوند می باشد
Powered by DorsaPortal